Od 1. ledna 2021 by měla začít platit PAUŠÁLNÍ DAŇ – tedy jednotný odvod pro OSVČ, které dále nebudou muset podávat daňové přiznání, ani přehled o příjmech a výdajích. Vláda ještě v roce 2019 uvažovala o paušální dani okolo 5 500 Kč měsíčně, ale schválená vládní novela nakonec počítá se zavedením paušální daně ve výši 5 740 Kč měsíčně.
Paušální daň je tvořena odvody ve výši minimálního odvodu na zdravotní pojištění (2 514 Kč), minimálního odvodu na sociálním pojištění navýšeného o 15% (3 126 Kč) a také daní z příjmu fyzických osob ve výši 100 Kč.
Paušální daň má být zcela dobrovolná a bude záležet na preferencích OSVČ. Své rozhodnutí musí oznámit finančnímu úřadu, pod který spadají. Změnit paušální daň budou moci vždy k 1. lednu.
VÝHODY A NEVÝHODY
Pro živnostníky, kteří si uplatňují daňový bonus či slevu na manžela/manželku, nebude nejspíš paušální daň výhodná. Výhodná bude pro ty živnostníky, kteří mají nízké výdajové paušály a odvádí na dani z příjmů více než 100 Kč měsíčně. A také pro ty, kteří se neradi zaobírají papírováním. Paušální daň také ve většině případů zvýší důchod, protože OSVČ budou odvádět na důchodovém pojištění více než pouze minimální odvod, a to o 15% (3 126 Kč). Vyššími odvody důchodového pojištění samozřejmě zvýší i důchod.
NÁROK NA PAUŠÁLNÍ DAŇ
Nárok na odvádění paušální daně budou mít ty OSVČ, jejichž roční příjem nebude přesahovat částku 800 000 Kč. Nárok na paušální daň by mělo mít přes 369 tisíc OSVČ, ale mnohé odradí právě ztráta možnosti daňových výhod.
PAUŠÁLNÍ DAŇ JEŠTĚ NEPROŠLA CELÝM LEGISLATIVNÍM PROCESEM a je tedy ještě prostor pro změny v novele.
Více informací zde.